top of page

SPSS ANALİZİ YAPTIRMAK

Güncelleme tarihi: 22 Eki 2021

Özellikle son yıllarda insanlar kendilerini akademik alanda geliştirmek için yüksek lisans ve doktora programlarına olan talep artmıştır. Öğrenciler lisans eğitimleri sonrarı yüksek lisans ve ondan sonra da doktora yapmak istemektedirler. Akademik alanda ilerleme kaydedebilmek için araştırmacı sıfatı ile ilgili alanda çalışmalar yapılmaktadır. Zaten ilgili programı bitirmek için tez çalışması yapma zorunluluğu vardır. Tez çalışması için bir konu belirlenir ve sonrasında o konu literatür araştırması ve çeşitli analiz yöntemleri ile analiz edilerek çıkarımlarda bulunulur. Yüksek lisans ve doktora tez analizleri genel olarak SPSS analizi ile yapılır.


SPSS veri analizi yapmakta kullanılan bir bilgisayar paket programıdır. Asıl kullanım alanı sosyal bilimler olsa da genel olarak tüm alanlarda özellikle anket yolu ile toplanan verilerin analiz edilmesinde sıklıkla kullanılan bir programdır. SPSS programını kullanmanın birçok faydası vardır. Kullanım alanlarının genişliği ve kullanım kolaylığı en belirgin faydalarındandır.


SPSS analizi yaptırmak isteyen birçok araştırmacı vardır. SPSS analizi eğitimi bazı lisans programlarında veriliyor olsa da uzmanlık gerektiren konudur. Araştırmacı SPSS analizi yaptırmak istediği zaman bir uzmandan yardım çalışmanın seyri açısından son derece önemlidir. Araştırmacı alanında uzman olsa da SPSS programına hakim olmaması sebebi ile topladığı verileri doğru değerlendirme konusunda birtakım problemler yaşayabilmektedir.


Birçok alanda çalışma yapan araştırmacılar SPSS analizi yaptırmak isteyebilir. Örneğin klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapan bir kişi ilgili örneklemden topladığı verilerini SPSS analizi ile çözümleyebilir ve literatüre yaptığı çalışmayı kazandırabilir. Aynı şekilde eğitim alanında öğrenciler üzerinde yapılan bir çalışma SPSS analizi ile analiz edilebilir ve eğitim sistemi işleyişi hakkında yön belirleme noktasında herkese yol çizebilir.


SPSS analizi yaptırmak isteyen çok farklı sektörler de mevcuttur. Örneğin, e-ticaret ile ilgilenen ve kendine yeni pazarlar ve bu pazarlada satabilmek için ürünler arayan kişiler gerekli veriler toplandıktan sonra SPSS analizi ile satacğı ürünü belirleyebilir. Bir restorantta bir günde ortalama kullanılacak tabak adeti veya hangi yemekten ne kadar tüketildiği ve hangileri arasında ilişki olduğunu belirlemek için SPSS analizi yaptırmak çok faydalı olmaktadır.


Görüldüğü üzere SPSS analizi birçok alanda araştırmacılara kolaylılar sağlamakta ve bilimsel kaynak üretme noktasında da birçok faydası bulunmaktadır. Ancak yapılan SPSS analizinin doğru yapılması tüm bahsedeilen faydalar için çok önemlidir. Bunun için SPSS analizi konusunda uzman analistlerle çalışmak çalışmanın neticesi açısından oldukça muhim bir yere sahiptir.


Siz de en doğru şekilde SPSS analizi yaptırmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz....


SPSS programı, SPSS analizi, SPSS analizi yaptırmak, tez analizi

89 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ŞUBAT 2024 (GÜNCEL) SPSS ANALİZ ÜCRETLERİ

SPSS veri analiz ücretleri birçok faktöre bağlı olarak değişmekle birlikle Şubat 2024 güncel fiyat aralığı 3.000tl-10.000tl aralığındadır. 520 SPSS analizi fiyat aralığının farklı olmasının başlıca

ADIM ADIM SPSS ANALİZİ

SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), zorunlu analizler yapmak için kullanılan bir yazılımdır. SPSS, veri analizi, veri görselleştirme, veri madenciliği ve veri kayıtları gibi birçok yay

parametrik ve parametrik olmayan testler

Parametrik testler, dağılım varsayımlarına dayalı istatistiksel testler arasında yer almaktadır. Bilimsel analizlerde temel olarak demografik faktörlerin ve değişkenler arasındaki ilişkilerin istatist

bottom of page