top of page

SPSS Nedir?

Güncelleme tarihi: 9 May 2021

SPSS Programı Nedir?

SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), 1968 yılında kullanılmaya başlanılan ve özellikle Sosyal Bilimler olmak üzere Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve Eğitim Bilimleri alanlarında istatistiksel analizler yapmaya yarayan bir bilgisayar programıdır. Ayrıca son yıllarda kurum ve kuruluşların ekonomik etkinliklerini değerlendirmek amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır.SPSS Hangi Alanlarda Kullanılır?

SPSS, kullanımı kolay uygulama alanı geniş bir program olması dolayısıyla; akademik çalışmalarda, pazar araştırmalarında, anket çalışmalarında, sağlıkla alakalı verilerin değerlendirilmesinde vb. gibi alanlarda kullanılmaktadır. Görünüm olarak Excel ile benzerlik göstermektedir. Ancak SPSS programı ile, Excelle yapılamayan analizleri de yapmak mümkündür.

SPSS Ne İşe Yarar?

Farklı türdeki verileri kullanarak bir rapor çıkarmaya çalışmak zor ve zaman alan bir işlemdir. Verileri SPSS programı ile, kolay bir şekilde programa işleyebilmekte, dönüştürebilmekte ve var olan verilerden yeni veriler üretilebilmektedir. Yapılan işlemlerin çıktılarını grafiksel olarak görmek mümkündür.

SPSS programı ile; verilerin dönüşümünü yapmak, regresyon analizi ile bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak, ANOVA (varyans analizi) ile verileri karşılaştırıp aralarındaki farkları bulmak, T-Testi ile iki grup arasında fark olup olmadığını incelemek ve Manova Testi ile belirsiz rastgele değişkenlerin verileri arasında karşılaştırma yapmak mümkündür.
SPSS Windows, Mac ve Linux işletim sistemli bilgisayarlarda çalışmaktadır. Ancak Windows diğer işletim sistemlerine göre sürümü daha sık güncellemekte ve daha fazla özellik geliştirmektedir.

384 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ADIM ADIM SPSS ANALİZİ

SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), zorunlu analizler yapmak için kullanılan bir yazılımdır. SPSS, veri analizi, veri görselleştirme, veri madenciliği ve veri kayıtları gibi birçok yay

parametrik ve parametrik olmayan testler

Parametrik testler, dağılım varsayımlarına dayalı istatistiksel testler arasında yer almaktadır. Bilimsel analizlerde temel olarak demografik faktörlerin ve değişkenler arasındaki ilişkilerin istatist

Tez analizi nasıl yapılır

Yüksek lisans tezleri ve doktora tezlerinde özellikle son yıllarda bir ampirik uygulama ve bunun analizinin yapıldığı bir analiz kısmı neredeyse tüm tezlerde olmaktadır. Bu durum tez analizi ihtiyacın

Comments


bottom of page